Пәні: математика
Сабақтың өту мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: | Қайталау |
Сабақтың мақсаты: | Өткен тақырыптар бойынша алған білімін қайталау және бекіту |
Оқыту нәтижелері: | Өткен тақырыптар бойынша алған білімін қайталайды және бекітеді |
Негізгі дерек көздер: | Оқулық, бағалау парағы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І. Ұйымдастыру кезеңі:1 мин | Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.Ынтымақтастық атмосферасын орнату:
|
Оқу құралдарын дайындайдыЖақсы тілектер айтады |
ІІ. Өткенді қайталауЕске түсіру, түсіну:
15 мин |
1. Үй тапсырмасын тексеру: № 15 (278- бет).2. Бақылау жұмысында жіберген қатемен жұмыс жасау: | 1. Жеке жұмыс: тапсырманы дұрыс жауабымен салыстырып тексереді2. Жаппай жұмыс: қол көтеру арқылы есептерді шығарады, қорытынды жасайды |
ІІІ. Жаңа сабақ: Талдау және қолдану:
12 мин |
1. Жаңа сабақты хабарлау, сабақ мақсатын қою:2. Санау арқылы топтарға бөлу
3. Тапсырманы орындау: өзіндік жұмыс дәптері |
1. Сабақ мақсатын қояды2. 5 топқа бөлінеді
3. Топтық жұмыс: тапсырманы талдайды, ындайды,түсіндіреді, тұжырым жасайды |
Сергіту сәті:1 мин | Өлең оқу, қимыл-қозғалыс жасау | Өлең оқиды, қимыл жасайды |
І\/. Сабақты қорыту:Жинақтау:
12мин |
Өзіндік жұмыс дәптерінде № 10 тест тапсырмасын орындау, тексеру: | Жеке жұмыс: тест тапсырмаларын орындайды, дұрыс жауабымен салыстырып тексереді, бағалайды |
Бағалау: 3 мин | Бағалау | Өзін өзі және топ жетекшілері |
Рефлексия:1 мин | 1. Бүгінгі сабақтан не үйрендің?2. Қай тапсырма қиынға соқты?
3. Қай тапсырма оңай болды? |
Ауызша жауап береді |
Үйге тапс: | Қайталау | Күнделікке жазады |
Пәні: математика
Сабақтың өту мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: | Есептер және оларды шығару тәсілдері.Тестік тапсырмалар |
Сабақтың мақсаты: | Қозғалысқа берілген есептерді шығару біліктілігін, есептеу дағдысын жетілдіру, білімін тиянақтау |
Оқыту нәтижелері: | Қозғалысқа берілген есептерді шығару біліктілігін, есептеу дағдысын жетілдіреді, білімін тиянақтайды,саралайды, қорытынды жасайды |
Негізгі дерек көздер: | Оқулық, бағалау парағы, сызбалар,кесте, тестік тапсырмалар парағы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||||||
І. Ұйымдастыру кезеңі:3 мин | Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.Ынтымақтастық атмосферасын орнату:
Санау арқылы топтарға бөлу |
Оқу құралдарын дайындайдыЖақсы тілектер айтады
5 топқа бөлінеді |
||||||||||||
ІІ. Өткенді қайталауЕске түсіру, түсіну:
10 мин |
1. Үй тапсырмасын тексеру: № 12 (278- бет).2. Ауызша жұмыс:
1) Кестемен жұмыс:
2) Есептерді шығару: — 450 км арақашықтықты жүрдек пойызы 5 сағатта жүріп өтті. Пойыздың жылдамдығы қандай? — Шаңғышы 70 км жолды 14 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Шаңғышы осы қашықтықты қанша уақытта жүріп өтеді? |
1. Жеке жұмыс: тапсырманы дұрыс жауабымен салыстырып тексереді2. Жаппай жұмыс: қол көтеру арқылы есептерді шығарады, қорытынды жасайды | ||||||||||||
ІІІ. Жаңа сабақ: Талдау және қолдану:
6мин |
1. Жаңа сабақты хабарлау, сабақ мақсатын қою:2. Оқулықпен жұмыс.
№ 13. Есепті талдау, сызбасын жасау, шығару, түсіндіру, тұжырым жасау: Ш: 80 х 3 = 240 (км) 80 : 4 = 20 (км/сағ) 240 : 20= 12 (сағ) Ж: 12 сағатта жүріп өтеді |
1. Сабақ мақсатын қояды2. Жұптық жұмыс: есепті талдайды, шығарады, бір-біріне түсіндіреді, тұжырым жасайды | ||||||||||||
7 мин | № 14. Есепті талдау, сызбаға түсіру, шығару, тұжырым жасау:Ш: 780 – 60 х 3 =600 600 : (60 +90) = 4
Ж: Жеңіл машина 4 сағат жолда болды.
|
Топтық жұмыс: есепті талдайды, шығарады, бір-біріне түсіндіреді, тексереді, қорытынды жасайды | ||||||||||||
Сергіту сәті:1 мин | Өлең оқу, қимыл-қозғалыс жасау | Өлең оқиды, қимыл жасайды | ||||||||||||
І\/. Сабақты қорыту:Жинақтау:
14 мин |
Тест тапсырмасын орындау, тексеру: «Өзіндік жұмыс дәптері» Тест №101- ә; 2- б; 3 – а; 4- а; 5 – в; 6 –ә; 7 – а; 8 –в; 9 –а; 10 — б | Жеке жұмыс: тест тапсырмасын орындайды, дұрыс жауабымен салыстырып тексереді, бағалайды | ||||||||||||
Бағалау: 2 мин | Бағалау | Өзін өзі және топ жетекшілері | ||||||||||||
Рефлексия:1 мин | 1. Бүгінгі сабақтан не үйрендің?2. Қай тапсырма қиынға соқты?
3. Қай тапсырма оңай болды? |
Ауызша жауап береді | ||||||||||||
Үйге тапс:1 мин | № 15 (278- бет) | Күнделікке жазады |
Пәні: математика
Сабақтың өту мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: | Есептер және оларды шығару тәсілдері |
Сабақтың мақсаты: | Әртүрлі есептерді шығару қабілетімен есептеу дағдысын жетілдіру. |
Оқыту нәтижелері: | Әртүрлі есептерді шығару қабілетімен есептеу дағдысын жетілдіреді, талдайды, тұжырым жасайды |
Негізгі дерек көздер: | Оқулық, бағалау парағы, сызбалар, жеке тапсырма парақтары |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І. Ұйымдастыру кезеңі:3 мин | Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.Ынтымақтастық атмосферасын орнату:
Санау арқылы топтарға бөлу |
Оқу құралдарын дайындайдыЖақсы тілектер айтады
5 топқа бөлінеді |
ІІ. Өткенді қайталауЕске түсіру, түсіну:
8 мин |
1. Үй тапсырмасын тексеру: № 8 (278- бет).2. Ауызша жұмыс:
1) Жеке тапсырма парағымен жұмыс (6 оқушы); 2) Есептер шығару: 3. Математикалық диктант: 956 987 + 37 865 + 758 1 009 090 — 4 674 |
1. Жеке жұмыс: үй жұмысын дұрыс жауабымен салыстырып тексереді2. Жаппай жұмыс:қол көтеру арқылы есептерді шығарады
3. Жеке жұмыс: матем. диктантты орындайды |
ІІІ. Жаңа сабақ: Талдау және қолдану:
7 мин |
1. Жаңа сабақты хабарлау, сабақ мақсатын қою:2. Оқулықпен жұмыс.
№ 9. Есепті талдау, шығару, түсіндіру, тұжырым жасау: Ш: 69 : 3= 23 ( 69 +23) : 2 =46 69 – 46 =23 Ж: 23 дәптер қосу керек. |
1. Сабақ мақсатын қояды2. Жұптық жұмыс: есепті талдайды, шығарады, бір-біріне түсіндіреді, тұжырым жасайды |
7 мин | № 10. Есепті талдау, сызбаға түсіру, шығару, тұжырым жасау:Ш: 2 Х + 2Х + Х = 90
(Х = 18 18 х 2 = 36) Ж: 18 , 36, 36 |
Топтық жұмыс: есепті талдайды, шығарады, түсіндіреді, тексереді, қорытынды жасайды |
Сергіту сәті:1 мин | Өлең оқу, қимыл-қозғалыс жасау | Өлең оқиды, қимыл жасайды |
6 мин | № 11. Есепті талдау, шығару, түсіндіру:Ш: Х + 4 – 4 х 2 = 42
( Х = 46 ) Ж: 46 адам болған |
Жұптық жұмыс: есепті талдайды, шығарады, түсіндіреді, |
І\/. Сабақты қорыту:Жинақтау:
6 мин |
Өзіндік жұмыс:376376 : 56 325 х 36 | Жеке жұмыс: тапсырманы орындайды, дұрыс жауабымен салыстырып тексереді, бағалайды |
Бағалау: 2 мин | Бағалау | Өзін өзі және топ жетекшілері |
Рефлексия:1 мин | 1. Бүгінгі сабақтан не үйрендің?2. Қай тапсырма қиынға соқты?
3. Қай тапсырма оңай болды? |
Ауызша жауап береді |
Үйге тапс:1 мин | № 12 (278- бет) | Күнделікке жазады |
Пәні: математика
Сабақтың өту мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: | Бақылау жұмысы |
Сабақтың мақсаты: | Өткен тақырыптар бойынша берілген білімді игеру деңгейін тексеру |
Оқыту нәтижелері: | Өткен тақырыптар бойынша білімді игеру деңгейін тексереді, өз бетінше жұмыс жасауға дағдыланады |
Негізгі дерек көздер: | Оқулық, бақылау жұмысының жинағы (А. Өрісова) |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І. Ұйымдастыру кезеңі:2 мин | Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.Ынтымақтастық атмосферасын орнату: | Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады.Жақсы тілектер айту |
ІІ. Жаңа сабақ:40 мин | Жаңа сабақты хабарлау | Жаңа сабақтың мақсатымен танысады |
Тапсырмаларды орындау:І нұсқа ІІ нұсқа
1. Амалды орында: 386 х 294 130935 : 215 132 840 : 328 625 х 217 500 000987 – 678 678 600 000 789 – 876 876 1 987 654 + 654 789 2 456 789 + 987 654 |
Жеке жұмыс: әр оқушы өз бетінше жұмыс жасайды
|
|
2. Теңдеулерді шеш:389 + ( а – 47) = 819 (Х + 631) – 567 = 666
(а – 86) х 204 = 7548 (4118 – а) : 68 = 56 |
||
3. Тік төртбұрыштың ауданы Периметрі 36 см-ге тең шар-45 мм2, ені 5 мм. Тік төртбұ- шының ауданын тап.
рыштың периметрін тап.
|
||
4. Амалдарды орында:247 х 68 : (382 – 363) 384 х 56 : (2745 – 2721)
1734 : 17 х (819 + 401) : 12 1001 : 13 х (318 +466) : 22 |
||
5. Есепті теңдеу құру арқылы шығар:Арасы 340 км екі қаладан бірЖеңіл машина 76 км/сағ жыл-
мезгілде бір-біріне қарама- дамдықпен 3 сағат тас жолмен қарсы шыққан екі машина және 46 км/сағ жылдамдықпен 2 сағаттан кейін кездесті.Бірін- 2 сағат қара жолмен жүрді. шісінің жылдамдығы 80 км/сағМашина барлығы неше км болса, екіншісінің жылдамды- жүрді? ғы қандай? |
||
І\/. Сабақты қорыту:1 мин | Жұмысты жинату | Жұмысты жинайды |
\/. Рефлексия:2 мин | 1. Қандай нәтижеге жетуді жоспарладың?2. Қай тапсырма қиынға соқты?
3. Қай тапсырма оңай болды? |
Өз ойларын жазады |
Үйге тапсырма: | Қайталау | Күнделікке жазады |
Пәні: математика
Сабақтың өту мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: | Есептер және оларды шығару тәсілдері |
Сабақтың мақсаты: | Есептерді теңдеу құру тәсілі арқылы шығару қабілетін тиянақтау және жүйелеу, есептеу дағдысын жетілдіру |
Оқыту нәтижелері: | Есептерді теңдеу құру тәсілі арқылы шығару қабілетін тиянақтайды және жүйелейді, есептеу дағдысын жетілдіреді, саралайды, тұжырым жасайды |
Негізгі дерек көздер: | Оқулық, бағалау парағы, сызбалар |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І. Ұйымдастыру кезеңі:3 мин | Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.Ынтымақтастық атмосферасын орнату:
Санау арқылы топтарға бөлу |
Оқу құралдарын дайындайдыЖақсы тілектер айтады
5 топқа бөлінеді |
ІІ. Өткенді қайталауЕске түсіру, түсіну:
8 мин |
1. Үй тапсырмасын тексеру: № 4 (277- бет).2. «Ой қозғау».
Есепті теңдеу құру арқылы шығару, талдау, қорытынды жасау: Серіктің 2000 теңгесі болды. Ол 85 теңгеден 6 тәтті нан және 1 торт сатып алды. Егер Серікте 290 тг қалған болса, онда торт неше теңге тұрады? 85 х 6 + Х + 290 = 2000 Х = 1200 |
1. Жеке жұмыс: тапсырманы дұрыс жауабымен салыстырып тексереді2. Топтық жұмыс: есепті талдайды,теңдеу құру арқылы шығарады, түсіндіреді, қорытынды жасайды |
ІІІ. Жаңа сабақ: Талдау және қолдану:
7мин |
1. Жаңа сабақты хабарлау, сабақ мақсатын қою:2. Оқулықпен жұмыс.
№ 5. Есепті теңдеу құру арқылы шығару, талдау, түсіндіру, тұжырым жасау: а) Ш: а : 30 = 1750 : 7 Ж: а = 7500 ә) Ш: Х х 5 = 15 х 4 Ж: Х = 12 км/ сағ б Ш: 2Х + 13 = 21 Ж: Х = 4 |
1. Сабақ мақсатын қояды2. Жаппай жұмыс: қол көтеру арқылы есептерді талдайды, теңдеу құру арқылы шығарады, тұжырым жасайды |
5 мин | № 6. Есепті талдау, сызбаға түсіру, шығару, тұжырым жасау:Ш: 30 х 3 + 20 х 4 + 10 х 2 =190
Ж: Барлығы 190 ц тұқым себілген |
Жұптық жұмыс: есепті талдайды, шығарады, бір-біріне түсіндіреді, тексереді, қорытынды жасайды |
Сергіту сәті:1 мин | Өлең оқу, қимыл-қозғалыс жасау | Өлең оқиды, қимыл жасайды |
8 мин | № 7. Есепті талдау, шығару, түсіндіру:Ш: S1-қаб.= 1 х 10= 10 (м2)S2-қаб.= 1 х8 = 8 (м2)
1 м2 = 200 г 10 х 200 = 2000 (г) 8 х 200 = 1600 (г) (2000 + 1600) х 2 = 7200 (г) 7200 г= 7 кг 200 г Sеден = 10 х 8 =80 (м2) 80 х 200 =1600 (г) 1600 г=1кг600г Ж: 7 кг 200г ақ сыр , 1 кг 600 г қызыл сыр сатып алды. |
Жеке жұмыс: есепті әр түрлі тәсілмен шығарады, талдайды, түсіндіреді, |
І\/. Сабақты қорыту:Жинақтау:
9 мин |
Өзіндік жұмыс: | Жеке жұмыс: тапсырманы орындайды, дұрыс жауабымен салыстырып тексереді, бағалайды |
Бағалау: 2 мин | Бағалау | Өзін өзі және топ жетекшілері |
Рефлексия:1 мин | 1. Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2. Қай тапсырма қиынға соқты? 3. Қай тапсырма оңай болды? | Ауызша жауап береді |
Үйге тапс:1 мин | № 8 (278- бет) | Күнделікке жазады |